Dijital Fotoğraf

 

 

      canondijital.jpg
Dijital Kamera

Dijital Fotoğraf Baskıları : Firmamiz Türkiye'nin dijital baski yapan, web sayfasi olan ve internetten online hizmet veren ilk laboratuvarlarındandır. Pek çok laboratuvarın dijital sistemlere yeni geçtiğini yada geçmeye çalıştığını düşünürsek bu konudaki tecrübemizin fotoğraf baskılarına yansıması mükemmel kalite olarak ortaya çıkar.

Görüntülerin aktarılması : Laboratuvarımızda tüm dijital makine kartlarını okuyan kart okuyucular ile Machintos ve PC bilgisayar sistemleri vardır. Firmamiza gelen kartlar kart okuyucuda okunup 10 x 14 kart içine index baskı yapılır (1 karta 40 adet index sığar). Yaklaşık 10 - 15 dakika içinde index baskilar hazırlanır. İndex baskılar üzerinde seçim yapıp işaretlenerek gerçek sipariş ölçü ve adet belirtilerek verilir.(Aynı anda CD kayıt yaptırmanız da arşiv için öneriyoruz). Cep Telefonlarından ise bluetooth ile bilgi alınıp fotoğraf baskısı yapılabilmektedir

Baskı Ölçüsü : Dijital makinelerde genel olarak ¾ oranı kullanılır. Bazı üreticiler ise tercihi kullanıcıya bırakmış ve ¾ ile birlikte 2/3 oranını da menüye koymuştur. ¾ oranı standart baskıda yaklasık 10.2 x 14 cm, 2/3 oranı ise 10.2 x 15 cm olmaktadır. (Bu oranların dışına çıkıldığında ya görüntü kesilmiş yada distorsiyon edilmiştir. Doğru uygulama değildir.)

Renk yönetimi : Dijital makinelerin çekimlerinde pek çok uygulama, renk ve ışık hatası olabilmektedir. Bunu düzeltmek için baskı esnasında her kare tek tek kontrol edilerek gerekli düzeltmeler yapılmakta ve pozlama ünitesine gönderilmektedir

ilkcekim.jpg duzeltilmis.jpg
orjinal Renk duzeltilmiş

Baskı yöntemi : Baskı yapan makinelerimizin pozlama ünitelerine bir kuyruktan sırayla giren dijital bilgi, karanlıkta ilerleyen fotoğraf kağıdına Kırmızı, Yeşil ve Mavi renkli ışık olarak laser güç katından çıkar ve kartı pozlayarak gizil görüntünün oluşmasını sağlar. Daha sonra developer kimyasalına giren kartta görüntü oluşur. Ardından Bleachfix kimyasalına girer ağartma ve tespit işlemleri yapılır. Daha sonra temizleme ve yüzeyi koruyan stabilisator banyolarından geçer ve kurutucuya girer.Kurutma merdanelerinden geçen kartlar dağıtıcı ünitede aydınlığa çıkar ve servise hazırdır.

frontierbaski.gif DurstEpsilon.gif
      Dijital minilab - Fuji Frontier
                       Dijital büyükebat pozlama - Durst

Baskı çözünürlüğü : 10x14 ebadında kaliteli baskı almak için 3 megapixel gereklidir. 3 megapixeli farklı formatlarda tanımlarsak:

300 dpi (pixel inches) 10 cm x 14 cm  72 dpi (pixel inches) 42cm x 56 cm  -  1200x1600 pixel.

Kaliteli objektif ve ccd veya cmos sensorları olan makineler 2 megapiksel çekse de 10x14 baskıda iyi netice alıinmaktadır.(öncelikle deneme yapılması ve daha sonra sürekli çekime geçilmesi tavsiye olunur.)

Aynı şekilde 3 megapiksel çekim yapan dijital makinelerin datalarından daha büyük ölçüde baskı yapmak da mümkündür.

Dijital Baskı Ebatları

10 x 15
13 x 18
15 x 20
18 x 24
20 x 30
25x38
30 x 40
50 x 60
70 x 100
76 x 300
76 x 300 cm den daha büyük ebatlar dijital film ile fotoğraf kartına veya ink-jet sistemi ( Plotter ) ile basılmaktadır.

 

 

slaytekran.gif

slaytsunum.gif

 

 


Dia-Negatif Film Üretimi : Leica'dan (24 x 36 mm), 6 x 7, 10 x 12.5 ve 20 x 30 cm'ye kadar 4, 8, 16K çözünürlükte diapozitif ya da negatif film üretimi yapan film recorder ile slayt ve negatif yapımı. Tek kopya ve bir daha çekilmesi mümkün olmayan bir diapozitifiniz çizildi veya yırtıldıysa rötuşlayıp yeniden film haline getirebiliriz. Dia gösterisi için yazı-fotoğraf bileşimli sonuç görüntülerini slayt olarak alabilirsiniz. Arşivinizi yedekleyebilir , eskimiş görüntülerinizi düzeltip yenileyebilirsiniz. Powerpoint, Corel , Quark , Freehand gibi EPS , TİF , BMP . JPEG gibi resim formatlarını slayt olarak hazırlayabilmekteyiz.

Mantarslayt.jpg
yırtılmış dia
           onarılmış dia
xerox.gif
Bilgisayardan dijital fotokopi çıkışı: Dijital fotokopi makinası ile A3 ve A4 formatta kağıttan kağıda renkli fotokopi. Fotoğraf kalitesinde kopya. Bilgisayar ortamına bağlanabilme özelliği ile PC veya MAC ortamlarından normal ve renkli fotokopi. Kalın kağıda kaliteli Xerox prova çıkışları ve asetat baskıları alabilmekteyiz.

 

 

 

 

 

Dijital Rotuş, Kolaj, İllustrasyon : Laboratuvarımızda eski fotoğraf kırıklarının düzeltilmesi, rotuşlanması ve aslına uygun olarak renklendirilmesi, büyük ebat poster baskıları için kolaj çalışmaları Müze içlerinde kullanılacak fotoğraf ve pano tasarımları da yapılmaktadır.

Harbokulu müzesi, 4 Kolordu Atatürk fotoğafları renklendirilmesi, MSB Arşiv müzesi,
Eski Meclis binası müzesi, Etnoğrafya müzesi panoları gerçekleştirdiğimiz projelerden bazılarıdır.

Ataturkpano.jpg tceylankapak.jpg
MSB Arşiv müzesi    Kolaj Aykut Fırat

         Tahsin Ceylan Fotoğraf sergisi albüm kapağı
         Kolaj Aykut Fırat